logopage

Zespoły

Polska
Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” powstał w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w naszym regionie.

Nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym przywiązaniu do Ziemi Śląskiej. W swoim programie zespół posiada m.in. pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich, okolic Krosna oraz tańce narodowe Kujawiaka, Oberka, Krakowiaka, Mazura oraz Poloneza. Jednym z założycieli był, nieżyjący już choreograf Józef Zielina, a jego układy są tańczone do dzisiaj. Autorem wielu wspaniałych aranżacji pieśni, jak i tańców był, także już nieżyjący Władysław Byszewski. Zespół prezentował piękno polskiego folkloru m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego to zespół z pasją i miłością pielęgnujący folklor oraz kulturę i tradycje całej Polski. Profesjonalna kadra artystyczna i etykieta pierwszego studenckiego zespołu folklorystycznego w województwie katowickim sprawiła, że „Katowice” przyciągają w swe szeregi rzesze studentów. Trzon Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” stanowią studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz nich do zespołu należą studenci innych śląskich uczelni, dla których taniec i śpiew ludowy jest wielką pasją. Łączy ich wszystkich wspólna miłość do folkloru.

Wysokiej ocenie podlega również konkursowy dorobek Zespołu, o czym świadczy odebrany w 2015 roku Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii kultura.